21.8 C
Trakai
2024 / 05 / 01

Rudens atostogos Sicilijoje ar Kalabrijoje? 10 salų skirtumų, kurie padės apsispręsti

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Italija niekada nenuvilia – kiek kartų joje bebūtumėte, visada lieka neištyrinėtų kampelių. Norint aplankyti šalies pietus, daugeliui sunku apsispręsti, ar rinkis žemyninį Kalabrijos regioną, ar Sicilijos salą. Pastaroji – Viduržemio jūros puošmena prie pat Italijos krantų, su smėlėtais paplūdimiais, įspūdingais peizažais ir nepakartojamai gardžiais kanoliais. Tuo tarpu Kalabrija – saulės nutvieksta Italijos ilgaaulio bato nosis, pilna alyvmedžių giraičių, vynuogynų ir didingų gamtos stebuklų. Didžiausias vietinio kapitalo kelionių organizatorius Baltijos šalyse „Novaturas“ apžvelgia 10 pagrindinių skirtumų tarp Sicilijos ir Kalabrijos, kurie gali padės išsirinkti atostogų kryptį.

- Reklama -

Geografinė padėtis

Sicilija – salynas Italijos pietvakariuose, atskirtas nuo Italijos Mesinos sąsiaurio. Turtinga istorija, daugiatautė kultūra, įspūdinga gamta, smaragdinė jūra ir platus kokybiškų viešbučių pasirinkimas šią kryptį paverčia viena patraukliausių ne tik Italijoje, bet ir visoje pietų Europoje.

Etnos ugnikalnio ir Taorminos miesto panoraminis vaizdas.

Pasak „Novaturo“ produkto vystymo specialistės Jurgitos Savickaitės, tai sala, į kurią galima keliauti ištisus metus, tačiau norintiems kiek ramesnio ir turiningo laiko, susipažinimą su ja siūloma planuoti artėjančiais rugsėjo ir spalio mėnesiais, kai oro temperatūra siekia 24-26 laipsnius, o jūra po vasaros karščių vis dar įšilusi.

Tuo tarpu Kalabriją nuo Sicilijos skiria tik 3 kilometrų ilgio vandens ruožas. Tai ilgas, siauras pusiasalis, žinomas savo kalnuotu kraštovaizdžiu ir ilga jūros pakrante: „Vienas iš pagrindinių Kalabrijos traukos taškų yra išskirtinis jos gamtos grožis. Keliautojų laukia įspūdingi kalnai, paslaptingi miškai, žaliųjų slėnių oazės ir nuostabūs paplūdimiai prie Tyrėnų jūros.“

Pasak turizmo specialistės, po apsilankymo Kalabrijoje arba prieš jį, galima pastebėti nedidelį temperatūros pokytį Sicilijoje: „Šioje saloje karščiau, ypač vasaros mėnesiais, tuo tarpu Kalabrijoje visuomet pučia švelnus vėjelis, kuris vėsina. Tiesa, tiek Kalabrijoje, tiek Sicilijoje viešbučiuose yra oro kondicionieriai, todėl atostogaujant nereikėtų nerimauti dėl karščio.“

Paplūdimiai

Kalabrija.

Didžiausia Viduržemio jūros sala Sicilija garsėja viena įspūdingiausių pakrančių Europoje, turistus žavi ir pakrantės miesteliai. Būtina pasimėgauti vienu iš lankomiausių paplūdimių: San Vito lo Capo Trapanyje, Mondello Palerme arba Calamosche Sirakūzuose. Nevertėtų pamiršti ir Isola Bella – nedidelės salelės Taorminoje, baltų Scala dei Turchi uolų ir Vulcano salos – juodo smėlio paplūdimių.

- Reklama -

Ieškantys tylos ir ramybės, anot J. Savickaitės, išskirtinai gražius paplūdimius suras Kalabrijoje, be to, keliautojų srautai čia nėra tokie dideli kaip Sicilijoje: „Kalabrija yra tikras vandens rojus. Tyrėnų jūra siūlo krištolinio vandens pajūrį, idealiai tinkantį maudynėms ir vandens pramogoms. Daugelis Kalabrijos paplūdimių yra išlaikę savo natūralų grožį ir yra nepaliesti masinio turizmo.“

Kultūrinės šventės

 

Vaizdingas žvejų miestelis Šila Kalabrijoje.

Sicilijos kalendoriuje gausu itališkų švenčių, meninių renginių ir vietinės virtuvės patiekalų pristatymų.  Svečiuojantis verta nepraleisti „Acireale“ karnavalo Katanijoje, „Cous Cous“ festivalio San Vito lo Capo mieste, Migdolų žydėjimo festivalio Agridžente ar Gėlių festivalio Infiorata Noto mieste.

„Rudenį Sicilijoje vyksta vadinamosios „sagra“ – derliaus nuėmimo šventės, vyno bei kitų gėrybių degustavimai. Įprastai tai mėgavimosi gardžiausiais tradiciniais patiekalais po atviru dangumi fiestos, skambant tradicinei muzikai“, – pasakoja „Novaturo“ produkto vystymo specialistė.

Tuo tarpu Kalabrijos kultūra skiriasi nuo viso Italijos žemyno. Senovės tradicijos ir papročiai čia vis dar gyvi ir puoselėjami – tuo galima įsitikinti per naktinę „Tarantella“ šokio šventę, kurioje žmonės linksminasi iki ryto skambant tradiciniams muzikos instrumentams, atskleidžiantiems išskirtinę šio regiono dvasią.

Gastronomija

Gatvės maistas Sicilijoje.

Sicilijos virtuvės pagrindą sudaro šviežia žuvis ir jūros gėrybės. Itin vertinamos sardinės ir moliuskai, tačiau viena iš labiausiai paplitusių žuvų – kardžuvė, iš kurios gaminami kepti suktinukai. Kiti populiarūs salos patiekalai: „caponata siciliana“ (liet. baklažanų troškinys) ir „pasta con le sarde“ (liet. makaronai su sardinėmis). Be to, Sicilija nusipelnė pagyrų už tai, kad pasauliui pristatė kanolius. Šį saldų, rikota įdarytą keptą suktinuką Sicilijoje galima rasti visur: kepyklėlėse, parduotuvių vitrinose ir kavinių meniu. Tačiau jei ieškote ypatingo skonio, rekomenduojama vykti į nedidelį Piana degli Albanesi miestelį, esantį šalia Palermo ir žinomą kaip šio išskirtinio saldumyno gimtinę.

„Lankantis Sicilijoje rekomenduoju nepamiršti geriausių itališko maisto patirčių: paragauti gardžiųjų sūrių, picų, makaronų patiekalų, vynų, vietoje ruoštų jūros gėrybių, o taip pat tradicinių sicilietiškų užkandžių, tokių kaip arančinai ar granitos desertas“, – pataria J. Savickaitė.

Specialistė pažymi, jog Kalabrijoje, panašiai kaip ir Sicilijoje, galima rasti platų itališkų patiekalų pasirinkimą, tačiau čia naudojami stipresni prieskoniai ir aštresni pipirai.

„Kalabrijoje mėsos ir žuvies patiekalai puikiai derinami su vietiniais augalais ir prieskoniais. Aštrus saliamis – „Nduja“ ir vietinė raudonosios svogūnų veislė – „Cipolla di Tropea“ yra tik keli iš stebinančių patiekalų ingredientų, kuriuos čia rasite. Tačiau yra ir daugybė kitų, pavyzdžiui, lankantis Pizzo mieste, būtina paragauti „tartufo di Pizzo“ ledų kamuoliuko, kuris dažniausiai yra riešutų skonio, o jo viduje – šokoladas“, – vardina specialistė.

Gamta ir kraštovaizdžiai

Sicilija.

Rytinėje Sicilijos dalyje keliautojai gali aplankyti Etnos kalną – aukščiausią Europoje veikiantį ugnikalnį, kurio šlaituose įsikūrusiuose miestuose suklestėjo turizmas ir žemės ūkio pramonė. „Sicilijoje taip pat galima nuvykti į Fossa di Vulcano ir užkopti į viršūnę, iš kurios atsiveria salos bei jos apylinkių panorama. Paukščių mylėtojai gali pasigrožėti pirmuoju gamtos rezervatu – „Riserva Naturale dello Zingaro“, kuriame yra daugiau kaip 40 paukščių ir 700 augalų rūšių“, – rekomenduoja turizmo ekspertė.

Pietų Italija – gamtos mylėtojų rojus, kuriame dera smėlio paplūdimiai, uolėtos pakrantės, visžaliai miškai, vulkaniniai kalnai ir žaliųjų slėnių oazės. Dėmesio čia vertas vaizdingas žvejų miestelis Šila (Scilla), dar vadinamas pietine Venecija. Jis yra įsikūręs ant kalvos ir pasižymi savo gilia istorija. “Įdomu yra tai, kad pasak legendos, Šila buvo mitologinio Scylla monstro gyvenamoji vieta. Šis miestelis susideda iš paplūdimio kurorto Marina Grande, pilies ir administracinio miestelio centro San Giorgio bei žvejų rajono –  Chianalea, tad pamatyti čia tikrai yra ką.”

Istoriniai paminklai

Sicilija – viena iš nedaugelio vietų pasaulyje, kur galima pamatyti įvairių kultūrų palikimą. Taorminos antikinis teatras, vienas garsiausių Sicilijos paminklų, byloja apie graikų įtaką, Palermo katedra žavi savo gotikiniais elementais, o Palerme esančiuose rūmuose gyvena melynojo kraujo atstovai, kuriuos galima aplankyti tarsi muziejų.  Keliautojai neturėtų praleisti ir į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukto Agridžento slėnio (Valle dei Templi), kuris yra stulbinantis graikų architektūros pavyzdys, o kur dar Sirakūzų Neapolio archeologinis parkas, kuriame stovi romėnų amfiteatras, graikų teatras ir kelių akmenų karjerų liekanos.

Anot J. Savickaitės, Kalabrijoje galima apžiūrėti senovės Graikijos ir Romos laikų teatrus bei valdovų pilis: „Kalabrijoje taip pat galima aptikti vertingų istorinių relikvijų: verta aplankyti Tropėjos katedrą, kuri yra vienas iš regiono simbolių, taip pat didžiausią Kalabrijos miestą Reggio Calabria, Amantea pilį su kilpiniu bokštu ir Cosenza senamiestį su siauromis gatvelėmis, kurių istorija atsiskleidžia per pastatų architektūrą.“

Vyno kultūra

Jonijos jūros apsupta pilis – Le Castella.

Kalbant apie Siciliją, neįmanoma nepaminėti jos tūkstantmetės vyno tradicijos: bene žinomiausi Sicilijos vynai gaminami Etnos kalno šlaituose. Dėl dažnų ugnikalnio išsiveržimų, didelio aukščio ir žemos temperatūros Etna vietos vyndariams kyla daug iššūkių, tačiau regionas klesti, sutraukdamas daugybę smalsuolių. Vyno mėgėjai neturėtų praleisti ir ekskursijos į Marsalą – vieną vaizdingiausių kaimelių salos vakaruose. Čia verta paragauti baltąjį vyną Grillo iš Mozia salos, esančios netoli Marsalos, ir tik joje auginamos vynuogių rūšies.

Kalabrija taip pat turi ilgą vyndarystės istoriją. Legenda byloja, kad pakrantės kalvose augantys vynuogynai net įkvėpė senovės graikus kaldinti monetas su pavadinimu „Oenotria“, kuris reiškia vyno kraštą. Dauguma šių vynuogynų priklauso šeimoms, dirbančioms juose iš kartos į kartą. Vietiniai vyno gamintojai  stengiasi išsaugoti senas vyndarystės technikas, kurios galėtų perteikti tikrąjį Kalabrijos vynų skonį.

Architektūra

Tiek Kalabrijoje, tiek Sicilijoje galima rasti įspūdingos senovinės architektūros, tačiau vienas iš labiausiai lankomų UNESCO objektų pasaulyje yra Sicilijoje esantis Šventyklų slėnis –  jį būtina aplankyti lankantis saloje. 

Tuo tarpu Kalabrijoje labiausiai turistų žvilgsnius traukia Jonijos jūros apsupta pilis – Le Castella. Miestas ir paplūdimys buvo pavadinti senovės įtvirtinimo – Aragonijos pilies, kuri stūkso ant didžiulės uolos, vardu. Vaizdingi jos pakraščiai, kurie ne kartą tapo dekoracijomis garsių filmų epizoduose, traukia keliautojus, trokštančius savo akimis pamatyti legendinę pilį ir pasivaikščioti jos akmeninėmis terasomis, vedančiomis į balto smėlio paplūdimį. Šiame regione taip pat yra vienas geriausiai išsilaikiusių Italijos viduramžių kaimelių Gerace su įspūdinga Asuntos katedra.

Muziejai

Nuo karštos saulės kartais gera pasislėpti vėsiose muziejų ar galerijų salėse ir pasinerti į savotišką kelionę laiku. Gera žinia meno mėgėjams: abi kryptys gali pasiūlyti daugybę skirtingo pobūdžio muziejų. Sicilijoje rekomenduojama aplankyti Archeologijos muziejų, garsėjantį artefaktais, kurie buvo iškasti paties muziejaus vietoje. Čia taip pat galima rasti meno galeriją „Palazzo Abatellis“, kurioje eksponuojami Sicilijos meno kūriniai. Vertėtų nepraleisti ir Sirakūzų Archimedo muziejaus, kuris patiks tiek dideliems, tiek mažiems keliautojams. 

Tačiau Kalabrija istorijos gerbėjų taip pat nenuvils. „Daugelis svarbiausių miesto lankytinų vietų yra muziejai, o pagrindiniais laikomi Nacionalinis Kalabrijos archeologijos muziejus bei Meno ir istorijos muziejus, kuris neseniai buvo atnaujintas, tad užsiėmimų ras net mažiausi šeimos nariai“, – pastebi J. Savickaitė.

Naktinės pramogos

Ieškantiems paplūdimių klubų ir vėlyvos nakties gelato barų bei mėgstantiems skanų maistą su vaizdu į jūrą – puikiausiai tiks Kalabrija. Tačiau norintiems pasilinksminti ir įvairiau papramogauti naktį, reikėtų vykti į Siciliją: kokteilių bei vyno barai su šokių aikštelėmis ir nepamirštami vakarėliai ant stogo nepaliks abejingų.

Sicilijos Palermo ir Katanijos miestai pasižymi įvairia naktinių pramogų infrastruktūra. Tuo tarpu Kalabrijoje Tropėjos ir Reggio Calabria miestai taip pat siūlo naktines pramogas, tačiau ne tokias triukšmingas kaip Sicilijoje.

 „Tiek Kalabrija, tiek Sicilija siūlo skirtingas atostogų patirtis, todėl pasirinkimas priklauso nuo jūsų norų. Ieškantiems nuotykių ir plačių kultūrinių galimybių, Sicilija yra puikus pasirinkimas. Tuo tarpu trokštantiems ramybės, autentiškos patirties ir mažiau turistų, Kalabrija gali apdovanoti nepakartojama atmosfera. Tačiau kurią kryptį bepasirinktumėte, turėsite nepakartojamą galimybę pažinti Italiją iš naujo ir praturtinti savo atostogas įvairiausiomis patirtimis“, –  tikina „Novaturo“ produkto vystymo specialistė.

spot_img
spot_img

Geriausiu pasaulyje vadinamo šokoladinio pyrago paslaptis: štai kaip jį ruošia švedai vos iš kelių...

Dar trečiadienį dažnuose namuose pakvips kepiniais, mat rytoj pasaulyje minima „pi diena“. Ji skirta matematiniam simboliui π (pi), tačiau šią dieną mėgstama švęsti su pyragais, nes angliškai žodžiai „pie“ ir „pi“ tariami vienodai. Pasak...

„Iki“ raitojasi rankoves: kruopščiai palygino 10 tūkst. prekių, kad pirkėjams atneštų dar daugiau naudos

Vis daugiau pirkėjų patys įsitikina, kad vienas efektyviausių metodų sutaupyti parduotuvėje – rinktis privačių prekių ženklų produktų linijas, tokias kaip „Iki“ ar „Clever“. Prekybos tinklas „Iki“, siekdamas kuo geriau pateisinti pirkėjų lūkesčius ir nuolat...

„Rimi“ dairykitės vienos žuvies: vietoje lašišos galite rinktis ją, o skonis tikrai nebus prastesnis

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir...

Kai nėra nei laiko, nei noro gaminti – 3 dar neragauti pigūs patiekalai iš...

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais, cepelinais, žemaičių blynais ir baigiant įvairiausiomis sriubomis ir troškiniais. Šaltuoju...

Sultinga mėsa ir traški odelė – 5 „Iki“ kulinarijos technologės patarimai, kad orkaitėje keptas...

Keptas viščiukas – viena lengviausių ir pigiausių vakarienių, kadangi jai nereikia nei daug ingredientų, nei ilgai suktis virtuvėje. Kone visą darbą už jus nuveiks orkaitė, tereikės pasinaudoti prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės...

3 būdai sėkmingai išvirti kiaušinį be lukšto: nebūtinai net reikės acto

Šaltasis metų laikas – pats metas eksperimentams virtuvėje ir kulinarinių įgūdžių tobulinimui. Vienas jų, padarysiantis įspūdį artimiesiems ir leisiantis visai nebrangiai paruošti prašmatnius pusryčius, – be lukšto virti kiaušiniai. Priešingai nei gali pasirodyti, juos...

„Iki“ atskleidžia 9 taisyklės, kaip išsivirti tobulą mėsos sultinį: viena gudrybė, užtikrins, kad jis...

Kas gali būti jaukiau už gerą sultinį žiemą? Mėsos, žuvies ar daržovių, kurį galima patiekti vieną, su makaronais arba naudoti begalei receptų. Sultiniai naudingi ne tik organizmui, bet ir piniginei – jiems nereikia įmantrių...

Įdomiausios „Iki“ pietų pertraukos – su išskirtiniais svečiais ir netikėtais pokalbiais

Prekybos tinklas „Iki“ ne tik auginasi talentus nuo pirmųjų dienų ir rūpinasi savo komandos nariais užtikrindamas jiems geriausiai poreikius atitinkančias karjeros galimybes, bet ir suteikia išskirtines asmeninio augimo galimybes. Nuotoliniai susitikimai su žinomais įvairių...

Net perpus pigiau ir tik 15 minučių darbo: „Iki“ siūlo išsikepti pasakiškai skanių BBQ...

Vieniems ketvirtadienis – mažasis savaitgalis, o „Iki“ pirkėjams tai ir didžiųjų akcijų pradžia. Naudingomis akcijomis garsėjančiame tinkle „Iki“ jau prasidėjo įvairios savaitgalinės nuolaidos. Kad ir ką ketinate gaminti, rasite geros kainos pasiūlymų – nuolaidos...

Amžinas klausimas grilintojams: kiauliena ar vištiena? „Iki“ rasite visko – pristatytas naujienų kupinas „Grill...

Kas jums arčiau širdies – kiaulienos šašlykas ar vištienos blauzdelės? Verta išbandyti ir apsispręsti iš naujo, nes „Iki“ parduotuvėse jau pasirodė aukšta kokybe pasižyminčios „Grill Party“ linijos naujienos, skirtos kuo patogesniam maisto ruošimui ant...

„Iki“ parduotuvėse – spalvingos pavasarinės naujienos: nuo madingųjų „bowls“ iki dar neragautų sumuštinių

Pavasariškai gaiviais, tačiau sočiais pietumis ar vakariene visai paprasta pasirūpinti virtuvėje nesugaišus nė minutės. „Iki“ parduotuvėse jau prasidėjo naujasis kulinarijos sezonas, įkvėptas žalios spalvos ir sveikos mitybos tendencijų. Tarp pavasarinių žvaigždžių – įvairūs spalvingų...

IKI kolektyvas komandinę dvasią stiprina uždaruose laisvalaikio klubuose

Įvairios „Iki“ siūlomos papildomos naudos ir plačios vidinės karjeros galimybės – tik keletas iš gausybės privalumų, padedančių prekybos tinklui pritraukti naujų talentų ir išlaikyti esamus darbuotojus. Aukšta vidinė kultūra ir išskirtinė saviraiškos laisvė natūraliai...

Nepadarykite klaidos: jeigu norite gausaus pomidorų derliaus, nesodinkite jų šalia kai kurių daržovių

Šių metų tikslas – kvapnus ir sultingas pomidorų derlius? Nieko nelaukite – būtent kovas laikomas geriausiu metu pradėti pomidorų daiginimo darbus ir taip sutaupyti. Patiems pasisėjus sėklų, atšilus orams nereikės pirkti pomidorų daigų. Kad...

Šviežio derliaus kopūstas tas pats, patiekalai – kasdien skirtingi: 3 naujos receptų idėjos, kurios...

Švieži kopūstai yra viena mėgstamiausių naujo pavasarinio derliaus daržovių. Gardžiai juos paruošti galima vos su keliais priedais, juose gausu maistingų medžiagų, o viso patiekalo kaina neapsunkins ir piniginės. O dar geriau – reikės visai...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img