Europos Komisijos ir Europos aplinkos agentūros šiandien paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad iš 28 ES valstybėse narėse 2018 m. stebėtų 21 831 maudyklos didžioji dauguma, t. y. 95,4 proc., atitiko Europos Sąjungos taisyklėse nustatytus minimalius kokybės reikalavimus. Daugiau kaip 85 proc. visos Europos pernai stebėtų maudyklų atitiko aukščiausius ir griežčiausius vandens švarumo standartus.
Ataskaitos duomenimis, 84,6 proc. Lietuvos maudyklų vanduo atitinka aukščiausius vandens švarumo standartus.
Keturių šalių 95 proc. ar daugiau maudyklų vandens kokybė įvertinta puikiai: Kipro – 99,1 proc. visų maudyklų, Maltos – 98,9 proc. visų maudyklų, Austrijos – 97,3 proc. visų maudyklų ir Graikijos – 97 proc. visų maudyklų. Daugiausia maudyklų, kurių vanduo yra prastos kokybės, nustatyta trijose šalyse: Italijoje (89 maudyklos, t. y. 1,6 proc.), Prancūzijoje (54 maudyklos, t. y. 1,6 proc.) ir Ispanijoje (50 maudyklų, t. y. 2,2 proc.).
Maudyklų vandens kokybės reikalavimai nustatyti ES maudyklų vandens direktyvoje. Įgyvendinant šios direktyvos taisykles per pastaruosius 40 metų Europos maudyklų vandens kokybė labai pagerėjo. Pagal šią direktyvą nustatyta vandens kokybės stebėsena ir valdymas buvo veiksmingi ir kartu su investicijomis į miesto nuotekų valymą padėjo gerokai sumažinti į vandens telkinius išleidžiamų nevalytų ar apvalytų komunalinių ir pramoninių nuotekų kiekį. Pagal direktyvos taisykles vietos valdžios institucijos ima vandens mėginius oficialiai nustatytose maudyklose visą maudymosi sezoną. Tiriama, ar mėginiuose yra dviejų rūšių bakterijų, kurios rodo taršą iš kanalizacijos arba gyvulininkystės sektoriaus.
n24.lt