10.1 C
Trakai
2024 / 04 / 26

Kodėl atsiranda aknės randai ir kaip juos gydyti?

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Aknė – itin paplitusi liga, dažniausiai pažeidžianti veido odą, tačiau galinti pasireikšti nugaros, pečių ir krūtinės srityje. Su ja dėl įvairių priežasčių susiduria tik civilizuoto pasaulio žmonės – nuo paauglių iki įkopusių į 5-tą dešimtį, o Pietų Amerikoje vis dar gyvena gentis, neturinti Propionibacterium acnes (P. acnes) bakterijos ir jos keliamų odos problemų. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Dermatologijos ir estetinės chirurgijos centro gydytoja dermatovenerologė Jurgina Ūselienė pasakoja apie aknės gydymo ir prevencijos būdus.

- Reklama -

„Aknė gali būti lengvos formos, tada vyrauja uždari komedonai – maži, kieti ir smulkūs spuogeliai. Jie susiformuoja, kai padidėja plauko folikulo ragėjimas ir sebumo (natūraliai žmogaus organizme gaminamų odos riebalų) kiekis. Ligai perėjus į vidutinio sunkumo formą susiformuoja pūlingi, raudoni spuogai, o pasiekus sunkią, pasireiškia skausmingi aknės mazgai ir cistos“, – aiškina J. Ūselienė.

Ligos priežasčių spektras – platus

Kardiolitos klinikų gydytoja dermatovenerologė Jurgina Ūselienė.

Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ gydytoja sako, kad aknę lemią ir provokuoja daug veiksnių, vienas jų – genetika: dažnai šia liga būna sirgę tėvai, todėl ji gali išsivystyti ir keliems vienos šeimos vaikams. Dažniausiai aknė pasireiškia paauglystėje, kai suaktyvėja lytiniai hormonai ar padidėja sebumo kiekis, pakinta jo klampumas ir sudėtis, tačiau su gydytojo dermatologo ar kosmetologų pagalba iki 25-erių liga gali būti suvaldoma.

„Šiuo metu pastebima tendencija, kad aknė vis dažniau pasireiškia sulaukusiems 20-ties ir daugiau metų. Manoma, kai tai lemia patiriamas stresas, dėl kurio didėja hormono kortizolio, veikiančio odą ir ant jos gyvenančius mikroorganizmus, kiekis kraujyje. Turi įtakos ir lytinių hormonų pokyčiai, mėnesinių ciklo sutrikimai bei nesubalansuota mityba – gausus pieno produktų ir greitųjų angliavandenių vartojimas. Spuogų atsiradimą taip pat skatina oro užterštumas ir netinkama odos priežiūra su priemonėmis, kurios per daug ją išsausina ar atvirkščiai – užkemša poras“, – sako „Kardiolitos klinikų“ dermatovenerologė.

J. Ūselienės teigimu, retais atvejais liga gali varginti ir sulaukus 40-ties metų, tai dažniausiai lemia vengimas kreiptis pagalbos į dermatologus ir žalingas įprotis krapštyti ar spausti atsiradusius spuogelius. Be to, dėl tokio netyčinio kenkimo odai gali kilti infekcija, o aknė – paūmėti.

Jeigu elgiatės netinkamai – gresia pasekmės

Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Dermatologijos ir estetinės chirurgijos centre dirbanti gydytoja įspėja, kad negydoma liga gali plisti, pažeisti ne tik veidą, bet ir nugarą ar krūtinę, pasitaiko atvejų, kai formuojasi skausmingi pūliniai ir mazgai. Tada gali likti randai ir pigmentinės dėmės – jų išvengti galima tik gydant ligą, vengiant tiesioginių saulės spindulių, nekrapštant ir nespaudant atsiradusių spuogų. Neigiamos pasekmės gresia ir tada, kai nusprendžiama aknę gydyti savarankiškai naminėmis priemonėmis, kurios gali dar labiau užkimšti odą arba ją dirginti ir sukelti alergines reakcijas.

- Reklama -

„Į gydytoją dermatologą rekomenduojama kreiptis jau pastebėjus pirmuosius spuogelius – jis patars, kaip tinkamai prižiūrėti odą ir kokias priemones rinktis, o, jeigu reikės, rekomenduos ir kosmetologą. Lengvesnei aknės formai gydyti skiriami vietiniai vaistai, dažniausiai jų sudėtyje yra retinoidų, antibiotikų, benzoilo peroksido ir azelaino rūgšties. Kai yra daug raudonų, pūlingų spuogų, gali būti skiriamas gydymo kursas antibiotikais, kontraceptikais ir kitais vaistais, veikiančiais aknę, o atsiradus mazgams ar cistoms skiriamas vitamino A derivatas – izotretinoinas“, – teigia J. Ūselienė.

Ką daryti, jeigu liko randų?

Anot dermatovenerologės, jeigu norisi sumažinti dėl aknės atsiradusius randus, juos gydyti verta tada, kai liga yra suvaldyta ir nebeatsiranda naujų pūlingų spuogų. Randai, priklausomai nuo jų dydžio, formos, paciento lūkesčių ir motyvacijos, gali būti gydomi rūgštiniais ir retinolio pilingais, PRP (trombocitais praturtintos plazmos) terapija, CO2 frakcinio lazerio procedūromis ar Secret RF radiodažniu.

„Efektyviausi ir populiariausi būdai, naudojami ligos paliktiems randams mažinti – gydymas frakciniu lazeriu arba Secret RF radiodažniu. Šių procedūrų patrauklumą didina ir tai, kad jas abi galima derinti su PRP terapija, kuri stimuliuoja odos audinio regeneraciją“, – aiškina J. Ūselienė.

Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ gydytoja sako, kad gydant randus frakciniu CO2 lazeriu odos paviršiuje yra suformuojami stulpeliai, aplink kuriuos susidaro mikroterminės gijimo zonos – tokiu būdu skatinamas odos atsinaujinimas ir kolageno sintezė, didinamas jos stangrumas ir paviršiaus pasikeitimas. Kiek šių procedūrų reikės, priklauso nuo paciento odos atsako, jo lūkesčių ir nuo to, kokio stiprumo lazerio impulsai parenkami. Po procedūros oda būna paraudusi, patinusi, su smulkiais taškelių dydžio šašeliais, todėl kurį laiką būtina vengti tiesioginių saulės spindulių.

„Atliekant radiodažnio Secret RF procedūrą auksinės mikroadatėlės įvedamos į odą, o tada jų galiukais paleidžiama radiodažnio energija. Tokiu būdu lyginamas odos paviršius ir tekstūra, ji stangrinama ir skaistinama. Secret RF procedūra nėra skausminga, jaučiamas tik dilgčiojimas, todėl net jautrūs nemaloniems pojūčiams pacientai gali ją atlikti. Yra daugiau šios procedūros privalumų: jau kitą dieną beveik nesimato, kad oda buvo gydoma radiodažniu, jaučiamas nebent padidėjęs jos šiurkštumas. Be to, nėra jokių metų laiko apribojimų – procedūra gali būti atliekama ir vasarą, tik pacientai po jos turėtų naudoti apsauginius kremus nuo saulės“, – teigia J. Ūselienė.

Kaip galime padėti sau?

Gydytoja sako, kad yra būdų, kuriuos gali taikyti kiekvienas, norėdamas preventyviai saugotis nuo aknės ar paspartinti jos gydymą – užtikrinti kokybišką miegą nakties metu, valdyti stresą užsiimant joga, sportuojant, vaikštant lauke, atliekant kvėpavimo pratimus ir pan.

„Svarbu per dieną išgerti pakankamai vandens, valgyti daugiau žuvies, avokadų, šviežių ir raugintų daržovių, galima vartoti probiotinius gėrimus. Be to, reikėtų vengti greitųjų angliavandenių turinčio maisto, šveitiklių su grūdeliais – geriau pakeisti juos rūgštinėmis kosmetikos priemonėmis, kurios nusluoksniuoja odą, makiažo paskirstymui ant veido nenaudoti kempinėlės, o jeigu tai daroma su šepetėliu – jį reikia plauti ir dezinfekuoti“, – priduria „Kardiolitos klinikų“ gydytoja dermatovenerologė J. Ūselienė.

„Kardiolitos klinikoms“ priklauso 4 klinikos Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose, kuriose dirba apie 400 aukščiausios kvalifikacijos gydytojų. Klinikos teikia 45 medicinos sričių paslaugas tiek Lietuvos, tiek iš užsienio šalių atvykstantiems klientams. Naujausios „Kardiolitos klinikų“ užsakymu „Spinter research“ 2021 m. lapkritį atliktos apklausos duomenimis, „Kardiolitos klinikos“ yra žinomiausios iš visų privačių gydymo įstaigų Lietuvoje.

spot_img
spot_img

„Rimi“ šefas pataria: štai, ką reikia daryti, jei vis dar nepavyksta gardžiai ant grilio...

Pavasarį vis dažniau mėgaujamės lauke gaminamų patiekalų skoniais, o pasirinkti yra iš ko: nuo marinuotos pigesnės paukštienos, šviežių mėsos dešrelių ar kepsnių iki skirtingų daržovių, sūrių ar net vaisių. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė...

„Rimi“ rasite šiuos produktus: savaitgalį išbandykite netikėtus ir pigius derinius ant grilio

Kai ant grilio ruošiamės gaminti savaitgalio pietus, skanią bei pigią vakarienę šeimai ar draugų kompanijai išsikepti norime ne tik sultingos paukštienos, mėsos arba žuvies, bet ir šalia derančių garnyrų. Kas su kuo labiausiai tinka...

ORAI: Penktadienio dieną vietomis trumpai palis, aukščiausia temperatūra 10–15 laipsnių šilumos

Penktadienio dieną vietomis trumpai palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas pietų, pietvakarių, 7–12 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–15 laipsnių šilumos. Šeštadienio naktį be žymesnio lietaus, dieną kai kur trumpai palis. Vėjas pietų, pietryčių, naktį 3–8 m/s, dieną...

Balandžio 26-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Černobylio avarijos aukų atminimo diena)

Balandžio 26-oji – Tarptautinė kovos su triukšmu diena; Pasaulinė intelektinės nuosavybės diena; Tarptautinė Černobylio avarijos aukų atminimo diena. Balandžio dvidešimt šeštoji, penktadienis – 116-oji metų diena (penktoji 17-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka...

Astrologinė prognozė balandžio 26-ajai, penktadieniui

AVINAS. Regis, šiandien turėsite reikalų su nepažįstamais žmonėmis, su atvykėliais iš toli. Galbūt tarsitės dėl kelionių, studijų mainų galimybių, dalyvausite kultūriniuose ar šou renginiuose. JAUTIS. Viskas bus gerai, jeigu nesistengsite gauti to, ko nenusipelnėte, ir...

„Rimi“ atrasite šią pigią daržovę: tai – ir maistas, ir vaistas, padėsiantis detoksikuotis pavasarį

Salierai auginami jau tūkstančius metų: jų ištakos siekia Viduržemio jūros regioną, kur senovės Graikijoje ir Romoje salierai buvo vartojami ir kaip maistas, ir kaip vaistas. Šiais laikais šios daržovės paplitusios visame pasaulyje ir naudojamos...

„Rimi“ nusipirkę kopūstų pigiau pagaminsite vakarienę visai šeimai: šie blyneliai nekainuos nei 3 eurų

Lietuviška virtuvė neįsivaizduojama be kopūsto: juos tarkuojame salotoms, dedame į sriubas ir troškinius, o kartais ir nepagailime pusdienio, per kurį kopūsto lapus su įdaru vyniojame į balandėlius. Meniu paįvairinimui pabandykite nesudėtingą rytietišką kopūstų kepsnelių...

Savaitgalį džiugins orai ir „Iki“ akcijos: išbandykite instagramerio Andriaus Šimulyno plėšytos vištienos mėsainio receptą

 Po žiemiškų pavasario išdaigų savaitgalį ir vėl grįžta šiluma, o į prekybos tinklą „Iki“ – „Savaitgalio nuolaidiškės“. Tradiciškai nuo ketvirtadienio lojalius pirkėjus pasitinka dar daugiau naudingų nuolaidų, siekiančių net daugiau nei 50 procentų. „Iki“...

ORAI: Ketvirtadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus

Ketvirtadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas besikeičiančios krypties, 7–12 m/s. Temperatūra 6–11 laipsnių šilumos. Penktadienio naktį vietomis, dieną daug kur trumpas, nedidelis lietus. Vėjas naktį silpnas, dieną pietinių krypčių, 6–11 m/s. Temperatūra...

„Rimi“ įsigyję pigiau geltonųjų melionų pasigaminsite šių skrebučių: draugai prašys recepto

Smagu pasigaminti kitokių, netradicinių patiekalų, kurie gali nustebinti visą susibūrimo kompaniją, tad net ir geltonuosius melionus galime panaudoti tiek salotoms, tiek įdomesniems desertams. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad...

Balandžio 25-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Daržų diena, šv. Morkus)

Balandžio 25-oji – Daržų diena, šv. Morkus; Pasaulinė pingvinų diena; Pasaulinė maliarijos diena. Balandžio dvidešimt penktoji, ketvirtadienis – 115-oji metų diena (ketvirtoji 17-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 249 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia...

Astrologinė prognozė balandžio 25-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Kai kurie dalykiniai ar finansų reikalai, susitarimai kels rūpesčių. Labai svarbu rimtai susikaupti ir susidoroti su iškilusiais sunkumais. Pasistenkite, kad būtų tvarkingi dokumentai, ypač finansiniai. JAUTIS. Aiškinsitės santykius su tais, kurie neduoda jums ramybės...

Su šiuo vienu produktu iš „Rimi“ pasigaminsite visų dienos valgių: organizmas jums padėkos

Kulinarijoje avokadai yra neįtikėtinai universalūs: juos galima naudoti įvairiuose patiekaluose – nuo salotų ir sumuštinių iki kokteilių ir desertų, o dėl kreminės tekstūros puikiai tinka pigesnių užtepėlių, pavyzdžiui, gvakamolės gamybai. Gydytoja dietologė dr. Edita...

Šeštadienį žygiuokite su augintiniais: „IKI Ėjimo varžybose“ – speciali gyvūnų stotelė su vandeniu, skanėstais...

Jau šį šeštadienį prie Pučkorių piliakalnio vyks tradicinės „IKI Ėjimo varžybos“. Prie pasivaikščiojimo vaizdingomis vietovėmis kasmet jungiasi ne tik dešimtys tūkstančių dalyvių, bet ir daug keturkojų jų draugų. Šiais metais šunims ir jų šeimininkams...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img