20.2 C
Trakai
2024 / 05 / 17

Jos rėkia, jie verkia: kodėl darbe nereikėtų slėpti emocijų ir kur brėžti ribą?

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Įprasta manyti, kad darbe jausdami didelį spaudimą vyrai rėkia, o moterys – pravirksta. Nors Lietuvoje atliktas tyrimas atskleidė, kad stipriai išreikštas emocijas darbe laikome neprofesionalumu, tačiau šis stereotipas – toli gražu ne visuomet teisingas. Dialogą apie emocinę sveikatą skatinančios iniciatyvos „Tech Kinship“ organizuotame renginyje šias temas gvildeno technologijų ir komunikacijos sektoriaus atstovai. Anot neformalios diskusijos dalyvių, emocijų darbe slopinti nereikėtų, tačiau yra tam tikros ribos.

- Reklama -

Lyčių stereotipai nesitraukia

Naujai susibūrusi „Tech Kinship“ bendruomenė siekia sutelkti kuo įvairesnius žmones ir pradėti dialogą apie emocijas bei kitas temas, dažnai liekančias nuošalyje, taip pat skatinti augti tiek profesine, tiek emocine prasme be suvaržymų ir barjerų. Neseniai vykusiame pirmajame iniciatyvos organizuotame renginyje „Jos rėkia, jie verkia“ savo įžvalgomis apie emocijas darbo vietoje dalijosi „Vinted“ IT inžinerijos vadovė ir viena „Tech Kinship“ iniciatorių Aliona Sosunova, neseniai vienaragiu tapusio „NordVPN“ technologijų vadovas Marijus Briedis, „Vinted“ „Agile“ trenerė Ornela Vasiliauskaitė ir komunikacijos ekspertas, reputacijos agentūros „Winning“ įkūrėjas ir vadovas Andrius Baranauskas.

„Bendruomenės „Tech Kinship“ tikslas – sukurti erdvę, kurioje galėtume kalbėti be filtrų ir atvirai apie tai, ką galvojame. Emocijų tema įgauna vis didesnį aktualumą – tyrimas parodė, kad, pavyzdžiui, daug žmonių tikisi didesnių investicijų į darbuotojų psichologinę sveikatą iš įmonių. Bet svarbu kalbėtis ne tik kaip įmonėms, bet ir žmonėms, susiduriantiems su įvairiomis emocijomis“, – sakė A. Sosunova.

Gegužę Lietuvoje „Spinter tyrimai“ atliktas sociologinis tyrimas parodė, kad maždaug pusė žmonių darbe vengia rodyti neigiamas emocijas, kad nepasirodytų neprofesionalūs, o kas penktas šaukiantį vadovą vyrą toleruoja labiau, nei moterį. Diskusijos dalyvių teigimu, vyrų ir moterų emocijos darbe vis dar suprantamos ir vertinamos skirtingai.

„Vis dar egzistuoja stereotipai: asertyvus vyras yra gerai, dėl to gali kartais parėkti, o moteris turi būti švelni, jautri, gal dėl to kartais gali ir paverkti. Tik nuo mūsų priklauso, ar sugebėsime iš to išlipti ir priimti žmones tokius, kokie jei yra. Kartu priimti tiesiog kaip žmones, o ne kaip tobulus darbuotojus, kurie būtų patogūs“, – sakė O. Vasiliauskaitė.

„Sakydami „aš, kaip vyras“ arba „aš, kaip moteris“, save užprogramuojame, kad į dirgiklius reaguojame skirtingai. Dažnai visuomenė pasako, kaip mes turime elgtis. Moterims visuomenė pasako, ką jos turi daryti, iki kelių metų gimdyti vaikus. Vyrams pasako, kiek jie turi uždirbti, kad turi būti lyderiai. Nežinau kam tenka didesnis spaudimas. Kai užsidarai tuose rėmuose, galvoji, kad vienose ar kitose situacijose turi reaguoti būtent taip. Tada verta užduoti sau klausimą: ar tai darai dėl to, kad manai, jog toks esi, ar dėl to, kad to iš tavęs yra tikimasi?“ – svarstė A. Baranauskas.

- Reklama -

Darbe rodyti emocijas – normalu

Neretai bet kokios perdėtos emocijos darbo vietoje laikomos neigiamu dalyku, tačiau iš tiesų taip nėra – užplūdusias emocijas darbe reikėtų priimti kaip naudingą informaciją apie savijautą, sako O. Vasiliauskaitė: „Į emocijas žiūriu kaip į informaciją. Jei jaučiuosi blogai, mane kažkas nervina, galiu pasirinkti parodyti tas emocijas ar ne, bet jei jas pasirenku ignoruoti, tada emocijos susikaupia ir tampu tikrai nebestabili, priimu blogus sprendimus. Yra tokių vadovų, kurie moterims sako „nebūk emocionali“ ir daug žmonių dėl jų kenčia. Tačiau problema – visai ne pačios emocijos. Jeigu nustumiame emocijas į šalį, jos gali vėliau išlįsti per visus galus.“

Vis dėlto, pasak M. Briedžio, kai kurios emocijos darbo vietoje yra tinkamos tik iki tam tikros ribos. „Prieštaraučiau, kad visas emocijas rodyti yra gerai. Gal jos tinkamos iki tam tikro lygio, tam tikrose situacijose, bet tai labai priklauso nuo vietos: ar esi su savo komanda, vadovais, kaip tai atspindi organizacijos kultūrą. Manau, kad pravirkdyti žmogų darbe jau turėtų būti riba. Rėkimas ant visos komandos irgi yra riba. Tai netinkamo vadovo, neišmanančio nieko apie emocinį intelektą, pavyzdys“, – tikino jis.

„Geri vadovai šiais laikais yra ne tik technikai, kurie puoselėja tam tikrus įgūdžius, bet ir sugeba suvokti apie save ir pamatyti, ką kitas žmogus jaučia ir kaip jam būtų galima padėti. Geras vadovas turėtų pereiti visus tris lygmenis: „aš tave jaučiu“, „aš tave suprantu“ ir „aš tau noriu padėti“. Iki trečiojo ateiti sugeba ne kiekvienas“, – pridūrė M. Briedis.

Pašnekovai taip pat akcentavo, kad emocijos neretai yra „užkrečiamos“ – jei vienas darbuotojas jaučiasi itin laimingas ar itin prislėgtas, jo emocijas gali perimti ir aplinkiniai. „Visi ima jaustis blogai, jei vienas žmogus demonstruoja, kad jis blogai jaučiasi. Manau, kad kartais savo darbo vietoje sau leidžiame tai, ko neleistume kitose situacijose. Vienas dalykas kai tu parodai emocijas, kitas dalykas, kai per emocijas tu bandai kontroliuoti. Reikėtų paklausti, ar tos emocijos yra vedančios į priekį, ar tempiančios atgal“, – svarstė A. Baranauskas.

Į diskusiją įsijungusi renginio dalyvė Agnė atkreipė dėmesį ir į teigiamas emocijas: „Dažniausiai visi kalba tik apie neigiamas emocijas. Kalbame tik apie tai, kad blogai yra rėkti, reikšti neigiamus jausmus. Problema juk ir tame, kad jei vaikštai išsišiepęs, kiti galvoja, kad tau kažkas negerai. Turbūt palankiausia, kai esame neutralūs, nes su tokiais susikalbėti lengviausia. Kai atsiranda kažkokia stipri emocija, pasimetame, nes niekas mūsų nei mokykloje, nei namuose nemokė, kaip reikia bendrauti su kitais žmonėmis, kas yra empatija, kaip priimti bet kokias emocijas – ar jos būtų labai teigiamos, ar neigiamos. Juk mums reikalingas visas spektras.“

„Mūsų visuomenėje yra problema su terminologija. Visų pirma, neturime pakankamai žodžių išreikšti emocijas. Sakome, kad esame pikti ar laimingi, bet po šiais dviem žodžiais yra platus spektras. Kai nežinai, kad dabar jautiesi nusiminęs, galvoji, kad esi piktas. Taip atsiranda didelis nesusikalbėjimas. Kalbant apie komunikaciją, mes labai vengiame konfliktų. Iš esmės, visi terminai, susiję su konfliktu, yra karo terminai. Ir jeigu tu eini į konfliktą – reiškia kariauji. Nebūtina net pakelti balsą, užtenka kontrargumentuoti ir kolegos galvoja, kad kariauji. Labai svarbu pasakyti, kad ateinu su taika, ir kad ieškome bendro sprendimo. Komandoje svarbus pasitikėjimas ir kol nepasitiki kitais, tol negali reikšti emocijų“, – mintims dalijosi Agnė.

Ar reikia „legalizuoti“ emocijas darbo vietoje?

Dalyviai vienas po kito dalinosi mintimis ir asmeninėmis patirtimis, kaip jų emocijos darbo vietoje buvo priimtos arba ignoruotos. Anot jų, kai emocijos nepriimamos ar slopinamos posakiais „darbe emocijoms ne vieta“, „tu pernelyg emocionali“, žmogus dažnu atveju pasijunta itin vienišas. Emocijos nekyla be pagrindo, jos turi priežastį, tad ir jų ignoravimas palieka žmogų sunkioje padėtyje vieną, nesuprastą, nesaugų. Dėl to ir pats žmogus ima abejoti savo emocijų tikrumu, kas suteikia tik dar daugiau blogų emocijų.

Vis dėlto, pasak kalbėtojų, emocijos niekur nedingsta, jos visuomet randa išeities tašką, o dažniausiai – pačiu netinkamiausiu momentu. Svarbu suprasti, kad emocijų priėmimas nereiškia, jog šaukimas, keikimasis ar verkimas darbe taps nauju standartu, bet darbe jaustis savimi turėtų tapti labiau priimtina. Tokiu būdu darbuotojai galės suprasti, dėl ko kyla vienos ar kitos emocijos, kažką keisti arba išklausyti kitą žmogų ir padėti jam nurimti.

Birželio 30 d. įvyks antroji „Tech Kinship“ bendruomenės organizuojama diskusija, kurios tema – „Tikri vyrai taip nedaro“. Diskusijos dalyviai – „Vinted“ inžinerijos direktorius Vytautas Ašeris, sertifikuotas koučingo profesionalas Povilas Petrauskas, „Adform“ Produkto Valdymo operacijų direktorė Justina Andrijauskaitė-Karpovičė ir „Baltic Amadeus“ progreso technologijos padalinio vadovė Vaiva Kubilaitė – neformalaus pokalbio metu dalinsis mintimis apie visuomenės primetamą vyro vaidmenį. Nemokamą diskusiją gali stebėti renginio puslapyje užsiregistravę dalyviai.

spot_img
spot_img

2030 metais elektra Lietuvoje vidutiniškai turėtų kainuoti iki 6 centų už kilovatvalandę

Lietuvai iki 2030 metų pasigaminant visą reikalingą elektros energijos kiekį iš šalies viduje esančių atsinaujinančios energijos šaltinių, elektra gyventojams, neįskaitant skirstymo ir perdavimo tarifų, kainuotų vidutiniškai 55 eurus už megavatvalandę (MWh) arba maždaug 5–6...

Lietuvoje tūkstančiai keturkojų neturi namų

18,5 tūkst. augintinių Lietuvoje neturi namų – toks rodiklis atskleidžiamas tarptautinės korporacijos „Mars“ atliktame tyrime „Beglobių gyvūnų augintinių situacija pasaulyje“ („State of Pet Homelessness Project“), į kurį „Mars Lietuvos“ iniciatyva buvo įtraukti ir Lietuvos...

Gyventojai toliau dalija pinigus sukčiams: į nusikaltėlių rankas pateko daugiau nei 39 tūkst. eurų

Gyventojai toliau dosniai dalija pinigus sukčiams – ketvirtadienį policija gavo dar kelis pranešimus apie dėl sukčių prarastas nemažas pinigų sumas. Apie 12 val. 50 min. į Klaipėdos apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą kreipėsi 68 metų moteris. Ji pranešė,...

Senolė tikina neatgaunanti giminėms duotų pasaugoti daugiau nei 110 tūkst. eurų

Senolė kreipėsi į policiją dėl artimiesiems neva pasaugoti duotų ir negrąžintų daugiau nei 110 tūkst. eurų. Kaip pranešė Policijos departamentas, ketvirtadienį, apie 8 val. 29 min., į Marijampolės apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą kreipėsi 84 metų moteris. Ji...

ORAI: Penktadienį dieną aukščiausia temperatūra 20–25 laipsniai šilumos

Penktadienio naktį be lietaus. Vėjas nepastovios krypties, silpnas. Žemiausia temperatūra 5–10, kai kur 11–13, vietomis 2–4 laipsniai šilumos, dirvos paviršiuje kai kur šalnos  0–2 laipsniai šalčio. Dieną lietaus tikimybė maža. Vėjas nepastovios krypties, 5–10...

Gegužės 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Vaiko diena)

Gegužės 17-oji – Pasaulinė informacinės visuomenės diena; Tarptautinė diena prieš homofobiją; Pasaulinė orientavimosi sporto diena; Vaiko diena. Gegužės septynioliktoji, penktadienis – 137-oji metų diena (penktoji 20-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 227 dienos. Savo...

Astrologinė prognozė gegužės 17-ajai, penktadieniui

AVINAS. Tikėtini dalykiniai, ūkiniai rūpesčiai, kils nerimas dėl sveikatos. Su aplinkiniais vertėtų atvirai apsvarstyti klausimus, kurie neduoda ramybės. Nieko baisaus, jei sulauksite kritikos, nepritarimo. Net ir tokiu atveju jūsų suvokimas prasiplės. JAUTIS. Jeigu norite finansinio...

Skelbiamas naujas Lietuvos „influencerių“ reitingas

Nuomonės formuotojų įtraukimas į rinkodaros kampanijas Lietuvos rinkoje vis dar aktualus daugeliui prekių ženklų, kuriems svarbus ne tik socialinių tinklų įžymybių sekėjų skaičius, bet ir jų reputacija. Tokias išvadas leidžia daryti jau penktą kartą...

Arbūzas „Iki“ kainuoja centus: viena pigi gudrybė – ir kiekvienas arbūzo kąsnis bus visuomet...

Šviežias, kvepiantis, kone varvantis nuo sulčių arbūzas – skaniausias desertas atšilus orams. Pasak Gintarės Kitovės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, pastarosiomis savaitėmis naujo derliaus arbūzai ypač traukia pirkėjų akį, o jais šį savaitgalį bus...

ORAI: Ketvirtadienį, lietaus nenumatoma, vėjas silpnas, temperatūra naktį 5–13, dieną iki 24 laipsnių šilumos

Ketvirtadienio naktį be lietaus. Vėjas silpnas. Temperatūra 5–10, vietomis 11–13 laipsnių šilumos. Dieną nelis. Vėjas nepastovios krypties, 4–9 m/s. Temperatūra 19–24 laipsniai šilumos. Penktadienį be žymesnio lietaus. Vėjas naktį silpnas, dieną pietryčių, rytų, 6–11 m/s....

Gegužės 16-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO, Vyšyvankos diena

Gegužės 16-oji – Tarptautinė jūros kiaulės (delfino) diena; Pasaulinė taikaus gyvenimo kartu diena; Tarptautinė šviesos diena; Vyšyvankos diena. Gegužės šešioliktoji, ketvirtadienis – 136-oji metų diena (ketvirtoji 20-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 228...

Astrologinė prognozė gegužės 16-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Protinio darbo srityje kažkas trukdys jums pasireikšti. Gali suerzinti išgirstas ar perskaitytas komentaras, interviu. Visgi labiau tikėtini komplimentai nei kritika. JAUTIS. Šiandien atidžiau pažvelkite į dominantį asmenį – galbūt pavyks jį visapusiškiau įvertinti. Verčiau...

Grilio sezonas atidarytas: ekspertai primena apie vagysčių rizikas

Sušilus orams ir ilgėjant vakarams, individualių namų kiemuose ir soduose ima sklisti kepsnių aromatai – buvimo lauke išsiilgę gyventojai iš sandėliukų ir garažų traukia šašlykines ir kepsnines, skelbdami grilio sezoną atidarymą. Visgi draudimo ekspertai...

Vasarą Rimi.lt ledai perpus pigiau: nuo pirmo kąsnio suprasite, kad tai – gardžiausias šiltojo...

Atšilus orams su džiaugsmu iškeičiame desertus su riebiais kremais į lengvus želė tortus su uogomis ar visų mėgstamus ledus. Pro juos parduotuvėje vos praeina vaikai, jiems neretai išleidžia net ir savo dienpinigius. Sveikatai palankios...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img