4.2 C
Trakai
2025 / 03 / 18

Matematikė dr. K. Šutienė: visada norėjau būti „kieta“ matematikė

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Nors stereotipinis mokslininko darbo dienos vaizdas, pateikiamas filmų atrodo gan romantiškas, tačiau realybėje jis – kiek kitoks. Apie mokslininko kelio pasirinkimą ir pasitaikančius iššūkius tame kelyje pasakojo KTU Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto (MGMF) Matematinio modeliavimo katedros docente dr. Kristina Šutiene.

- Reklama -

– Kristina, jūs – buvusi Kauno technologijos universiteto (KTU) MGMF studentė, dabar jau šio fakulteto mokslininkė, matematikos srities dėstytoja. Kodėl pasirinkote mokslininkės kelią?

Matematikos formulės mėlyname fone ir portretinė mokslininkės nuotrauka, simbolizuojanti mokslą ir inovacijas.
KTU mokslininkė dr. K. Šutienė: matematika – universalus įrankis ateities technologijoms kurti.

– Matematika, kaip dalykas, man patiko nuo pat vaikystės. Visada norėjau būti „kieta“ matematikė ir viską, ką tik įmanoma, suskaičiuoti.

Tiesa, man patiko ne tik skaičiuoti, – aš dar labai mėgau kurti uždavinius, dalintis jais su bendraklasiais ir gėrėtis, kaip jie „kankinasi“ spręsdami ir ieškodami tinkamo atsakymo.

Todėl ir studijas pasirinkau susijusias su matematika, kad galėčiau įgyvendinti savo svajonę.

– Svajonė įgyvendinta, bet mokslininko darbas nėra lengvas, jis neapsiriboja vien dėstymu ar uždavinių kūryba. Nemažiau svarbūs yra moksliniai tyrimai ir ekspertinė veikla?

- Reklama -

– Kaip ir minėjote, mokslininko veikla apima ir dėstymą, ir ekspertinę veiklą, ir mokslinius tyrimus.

Kiekvieno mokslininko veiklos kryptis susideda iš daugybės smulkesnių veiklų, ir dalyvavimą kurioje nors iš čia minimų, pasirenka pats mokslininkas.

Svarbios jos, žinoma, visos ir visose stengiamės dalyvauti, bet asmeniškai mane labiausiai  žavi mokslinė tiriamoji veikla, skatinanti nuolatinį domėjimąsi, kūrybiškumą, kritinį mąstymą, plačią erudiciją, priklausymą pasaulio mokslinei bendruomenei ir naujų galimybių pritraukimą.

Dar studijuodama KTU atradau mane labai dominančią matematikos taikymo sritį – tai finansai, ekonomika ir draudimas. Todėl jau kurį laiką dirbu šioje srityje ir domiuosi tiek moksliniais tyrimais, tiek praktiniais taikymais vykdant užsakomuosius tyrimus.

– Ar šiuo metu atliekate kokius nors mokslinius tyrimus?

– Taip, jau antrus metus dalyvauju Europos Sąjungos (ES) finansuojamame Marie Sklodowska-Curie industrinės doktorantūros tarptautiniame projekte „Skaitmeniniai finansai“ (MSCA DIGITAL FINANCE), kuriuo siekiama skatinti doktorantų kūrybiškumą, naujos kartos mokslininkų ir specialistų, galinčių reikšmingai prisidėti prie skaitmeninių finansų technologijų plėtros, tobulėjimą, stiprinti inovacijų gebėjimus.

Praeitais metais įsiliejau į dar vieną skaitmeninių technologijų ir inovacijų kūrimo projektą – „SustAInLivWork“ veiklas, kuriame dalyvaujame kartu su kitais Lietuvos universitetais bei  Hamburgo technologijos ir Tamperės universitetų mokslininkais.

– Gal galite šiek tiek plačiau papasakoti apie šį projektą. Kas yra „SustAInLivWork“? Ir kokias veiklas jis apima?

– SustAInLivWork – tai dirbtinio intelekto (DI) kompetencijų centras tvariam gyvenimui ir darbui, kuris bus įkurtas Lietuvoje iki 2029 m., siekiant skatinti tvarų gyvenimą ir darbą. Šiame centre bus kuriama duomenų saugojimo infrastruktūra, vykdomi intelektinių sistemų modeliavimai, testavimai bei patikrinimai, koncentruoti į aiškinamojo DI taikymą kuriant etiškus ir tvarius sprendimus.

Šis centras turės reikšmingą poveikį mokslinių tyrimų ir inovacijų ekosistemos stiprinimui nacionaliniu ir tarptautiniu mastu visam Baltijos šalių regionui ir net už jo ribų.

Tai padidins Lietuvos poziciją ES inovacijų reitinguose, stiprins tarptautinį bendradarbiavimą, mobilizuos nacionalines, Europos ir kitas tarptautines finansavimo programas, kurdamas paslaugų paketus, DI laboratorijas bei įvairias bendradarbiavimo iniciatyvas.

– Ar mokslinis darbas – jūsų gyvenimo aistra?

– Manyčiau, kad taip, nes apie skaitmeninius mokslinius tyrimus galėčiau kalbėti kelias valandas be pertraukos, ir ne tik apie juos.

Aš daug prisidėjau rengiant tarptautinę matematikos doktorantūros studijų programą, kurią KTU MGMF vykdo kartu su Prahos Karolio universitetu (Čekija) ir Georgo Augusto Getingeno universitetu (Vokietija), esu Matematikos doktorantūros komiteto narė.

Labai džiaugiuosi, kad šioje studijų programoje yra skirta vieta ir finansų matematikai, kuri yra labai svarbi kuriant naujus finansinius modelius, sudėtingas rizikos vertinimo priemones ir jos valdymo strategijas.

Tad mokslinė veikla yra ir mano aistra, ir pagrindinis variklis. Aš niekaip negaliu sustabdyti manyje „užkoduoto“ ir nuolat augančio mokslinio smalsumo geno, kuris neleidžia sustoti, motyvuoja iš vidaus.

Pasitenkinimo jausmas apima tuomet, kai po įvairių bandymų ir praleistų ilgų valandų pasiekiu norimą rezultatą. Man asmeniškai svarbu palikti pėdsaką mokslo pasaulyje ir prisidėti prie žinių kūrimo, kurias būtų galima pritaikyti realaus gyvenimo uždaviniams spręsti.

– Žvelgiant jūsų akimis – mokslininko kelias – sunkus ar lengvas? Kurioje kelio atkarpoje būsite po 10-ies metų ir kur tuo metu bus matematika?

– Manau, kad mokslininko kelias ir sunkus, ir pilnas klystkelių, bet labai labai įdomus. Nežinau kitos veiklos, kuri man galėtų būti įdomesnė už mokslinę veiklą, už begalinius ieškojimus ir atradimus.  

Tikiu, jog per visus tuos 10 metų, matematikos populiarumas nuolat augs, nes matematika yra ne tik įrankis sunkiems uždaviniams spręsti, bet ir naujoms technologijoms kurti. Viliuosi, kad daugiau mokinių supras matematikos universalumą ir svarbą mūsų ateičiai, žmonijos raidai bei norės prie to prisidėti ją studijuojant ir vėliau taikant savo karjeroje.

Todėl labai svarbu mokykloje mokytis matematikos pagrindų, kad vėliau būtų galima mėgautis matematikos grožiu, prisidėti prie matematikos evoliucijos, atliekant itin sudėtingus mokslinius tyrimus ir kuriant žinių pasaulį.

Matematika – tai savotiška tarptautinė „gramatika“, kuri suprantama visame pasaulyje ir kuri turi begalines taikymo galimybes įvairiose gyvenimiškos veiklos srityse.

Mantas Lapinskas
Atstovas žiniasklaidai / Ekspertinės komunikacijos vadovas

 

 

spot_img
spot_img

Svarbi informacija apie želdinių genėjimą paukščių perėjimo laikotarpiu

Nuo kovo 15 d. iki rugpjūčio 1 d. Lietuvoje prasideda aktyvus paukščių perėjimo laikotarpis. Šiuo metu rekomenduojama būti atsakingiems ir netrikdyti perinčių paukščių. Tam...

ORAI: Džiugins šiltesnės dienos, bet naktimis išliks šaltoka

Antradienį Lietuvoje numatomi permainingi orai. Daug kur, ypač Rytų Lietuvoje, prognozuojami nedideli krituliai. Pūs vakarų, šiaurės vakarų vėjas 9–14 m/s, o pajūryje gūsiai sieks...

Astrologinė prognozė kovo 18-ai, antradieniui

AVINAS. Šiandien galite išleisti daug pinigų arba tai padarys jūsų antroji pusė. Bus nelengva bendrauti, ypač su verslo partneriais, kreditoriais. Gali tekti labiau susirūpinti ir...

Prisijunk prie galingos „Lidl“ komandos: naujoje darbdavio įvaizdžio kampanijoje – komandiškumas, karjeros galimybės ir...

„Lidl“ pristato naują darbdavio įvaizdžio kampaniją, kurioje akcentuojama palaikanti komanda, plačios karjeros galimybės ir konkurencingas atlyginimas. Kampanijoje darbo „Lidl“ privalumai atskleidžiami per sporto prizmę...

Sinoptikai: kritulių tikimybė nedidelė, šils iki 5 laipsnių

Pirmadienį Lietuvoje kritulių tikimybė nedidelė. Vėjas šiaurės vakarų, 9–14 m/s. Aukščiausia temperatūra 0–5 laipsniai šilumos, skelbia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. Antradienį vietomis trumpi, nedideli krituliai. Vėjas...

Astrologinė prognozė kovo 17-ai, pirmadieniui

AVINAS. Šiandien būkite kuo atidesni su svetimomis vertybėmis, nesugadinkite, nepameskite. Venkite aplaidumo, jeigu reiks ruošti ar nagrinėti svarbų dokumentą ir pan. JAUTIS. Nenoras įsigilinti į kito žmogaus...

Dėmesys keliui, o ne ekranui: kodėl vairuotojai vis dar nepaiso draudimo?

Mobiliojo telefono naudojimas vairuojant išlieka rimta problema Lietuvos keliuose, nepaisant pastarųjų metų įstatymų pakeitimų ir prevencinių priemonių. Statistika rodo, kad per pastaruosius metus pažeidimų...

Gurmaniški nuotykiai: 10 patiekalų, kuriuos bent kartą turite paragauti keliaujant

Kulinarinis turizmas – ne vienam tampa papildoma motyvacija leistis į kelionių nuotykius. Naujus kraštus smagu pažinti ne tik lankant istorinius ir kultūrinius objektus, grožintis...

Tyrimas: „Rimi“ – kainų lyderė pieno produktų kategorijoje

Kovo mėnesį atliktas rinkos tyrimų bendrovės „SeeNext“ tyrimas* nustatė, kad mažiausias pieno produktų kainas rinkoje pirkėjai gali rasti „Rimi“ parduotuvėse. Šios kategorijos asortimentas išsiskiria...

„Didžiausią įspūdį paliko pokyčių greitis“: „Iki“ klientų valdyba ragina pirkėjus nepramiegoti progos – prisidėkite...

Ar pastebėjote, kad „Iki“ programėlė tapo dar patogesnė? O kainų etiketės parduotuvėse – aiškesnės? Apsipirkimas „Iki“ savitarnos kasose – greitesnis? Spartų šių pokyčių įgyvendinimą...

Sėkmingi metai prekybos centrui CUP – 6,5 mln. lankytojų ir stabiliai auganti nuomininkų apyvarta

Vilniaus širdyje įsikūręs prekybos centras CUP išlieka viena populiariausių sostinės vietų – 2024 metais čia apsilankė 6,5 mln. žmonių, o lankytojų srautas, lyginant su...

Dievinate meksikietiškus patiekalus ar azijietišką virtuvę? „Iki“ jums turi 2 geras žinias

Spalvingi meksikietiški takai ir buritai, subtilūs japoniški sušiai, skonio receptorius pažadinantys ramenai – šių patiekalų populiarumas Lietuvoje auga kaip ant mielių. Matant vis besiplečiantį...

Europoje jau karaliauja pavasaris: kelionių idėjos svajojantiems apie poilsį paplūdimiuose

Kai Lietuvoje dar tik lenda pirmieji pavasariškos saulės spinduliai, pietų kryptyse jau galima mėgautis 20°C ir kaitresne šiluma. Balto smėlio paplūdimiai, jūros bangų ošimas,...

ORAI: Artimiausiomis dienomis krituliai, vėjas ir temperatūros svyravimai

Ketvirtadienio dieną daug kur palis. Vėjas besikeičiančios krypties, 7–12 m/s. Temperatūra pietrytinėje šalies pusėje 10–15, šiaurės vakarinėje – 4–9 laipsniai šilumos. Penktadienio naktį daug kur...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img